3 Ağustos 2009 Pazartesi

TIRAMISU

İşte şimdi de çok tartışmalı bir pasta. Biz bunu TIRAMISU diye yapıyoruz ama çok kimse “bu pasta kedi dili ile yapılır” diyor. Ben, kekle öğrenmiştim, siz kedi diliyle de deneyebilirsiniz (aslını isterseniz ben hiç denemedim). Zeren bu pastayı yaptığımda “hmmmm, yine çakma tiramisu yapmışsın” diyor ama İtalya’dan gelen misafirlerimize büyük bir cüretle bu tarifle yaptım ve onlar da “İtalya’da bile bu kadar lezzetlisini yemedik” dediler :)

MALZEME
2 katlı kakaolu pastaban,
½ litre süt,
1 yemek kaşığı nescafe,
4 adet kesme şeker,
1 yemek kaşığı Amaretto (badem likörü) veya Bailey’s ,
2 tepeleme yemek kaşığı un,
1 su bardağından 1 parmak eksik toz şeker,
1 yumurta,
1 paket vanilya,
1 kutu mascarpone veya labne peynir,
1 paket bitter çikolata,
1 küçük paket kakao.

NASIL YAPACAĞIZ?
½ litre sütten 1 çay fincanı ayırdıktan sonra pişirme tenceresine koyacağız. İçine 2 yemek kaşığı un, 1 yumurta sarısı ve 1 su bardağından 1 parmak eksik toz şekeri de koyarak karıştıracağız ve sürekli karıştırarak göz göz oluncaya kadar pişireceğiz. Vanilyasını da ilave edip 2 dakika daha kaynatıp, soğuması için serin bir yere kaldıracağız.
Ayırdığımız 1 fincan sütü kaynatıp 4 adet kesme şeker ve 1 silme yemek kaşığı nescafe koyarak karıştıracağız. Hazırladığımız kahveli karışıma Amaretto yahut Bailey’s ilave edeceğiz.
Pastanın bir katını servis tabağına alarak kahveli karışımın yarısıyla ıslatacağız. Diğer yarısını da kalan sütlü kahveyle ıslatıp kenarda bekleteceğiz.
Soğuyan sütlü karışımın içine 1 kutu labne ya da Mascarpone peyniri ilave ederek bir çatal yardımıyla homojen bir kıvam alana kadar karıştıracağız (mikserle karıştırmak kremayı sulandırıyor).
Hazırladığımız kremanın yarısını servis tabağındaki ıslatılmış kekin üzerine yayacağız. Bitter çikolatanın yarısını kremanın üzerine rendeleyeceğiz. Pastanın diğer yarısını kremanın üzerine kapattıktan sonra, kalan kremayı bir spatula yardımıyla kekin üzerine sıvayacağız. Kakaoyu, bir tel süzgeçle pastanın üzerine eleyeceğiz. Kalan çikolatayı bir bıçakla pastanın üzerine yontarak süsleme işlemini de yapacağız.

Hiç yorum yok: